انواع پلی استر ها
چهارشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۷
0 نظر
2576 بازدید

پلی استر   (Polyester) :

از واکنش بین یک الکل با یک اسید استر تولید می­شود. حال اگر این الکل دو عاملی باشد و اسید نیز دو عاملی باشد و شرایط واکنش فراهم شود پلی استر تولید می­گردد. بر اساس ساختار مولکولی دو نوع پلی استر غیر اشباع و پلی استر اشباع وجود دارد.

پلی استر اشباع (Saturated Polyester):

خانواده­ای از پلی استر­ها هستند که اشباع بوده و در نتیجه غیر فعال می­باشند. این مواد مایعاتی با وزن مولکولی پایین، به عنوان نرم کننده (Plasticizer ) و نیز به عنوان واکنشگر در تشکیل پلیمر­های یورتانی و گرما نرم­های خطی با وزن مولکولی بالا مثل پلی اتیلن ترفتالات کاربرد دارند. یک گلیکول همچون اتیلن، پروپیلن، دی اتیلن، دی پروپیلن یا بوتیلن گلیکول و یک اسید یا انیدرید مثل اسید آدیپیک، اسید آزلائیک، اسید ترفتالیک یا انیدرید فتالیک را می­توان به عنوان واکنشگر برای پلی استر­های اشباع استفاده کرد. از سایر انواع پلی استر­های اشباع در وارنیش­ها و چسب­های مقاوم در دما­های بالا استفاده می­شود.

پلی استر غیر اشباع(Unsaturated Polyester) :

خانواده­ای از پلی استر­ها هستند که مشخصه اصلی آن­ها حضور پیوند غیر اشباع وینیلی در زنجیر اصلی پلی استر می­باشد. این مشخصه امکان سخت شدن (Hardening) یا پخت بعدی رزین را از طریق کوپلیمریزاسیون با یک مونومر فعالی که جزء پلی استر در آن حل شده است، فراهم می­آورد، معمولاً این مونومر فعال استایرن مونومر می­باشد. از این رزین­های گرما­سخت در ساخت پلاستیک­های تقویت شده (GRP )، صنایع دریایی، قطعه سازی، سنگ مصنوعی، دکمه سازی،.... استفاده می­شود.

پلیمرهای گرمانرم   (Thermoplastic):

به انواعي ازتركيبات پلیمری گفته مي­شود كه مي­توان آن­ها را مكرراً، بدون اينكه در ماهيتشان تغييري حاصل شود، با اعمال حرارت نرم و به وسيله خنك كردن سخت نمود. پلي اتيلنPE، پلي پروپيلنPP، پلي استايرنPS، پلی وینیل کلرایدPVC، پلي كربنات، ABS، نايلون و برخي ديگر ازانواع پليمر­ها جزء اين دسته ازمواد مي­باشند.

 

پلیمرهای گرماسخت   (Thermoset):

به انواعي از تركيبات پلاستيكي گفته مي­شود كه پس از شكل داده شدن و در حالت نهايي خود غير قابل ذوب و نامحلول مي­باشند. رزين­هاي گرماسخت كه معمولاً در مرحله­اي از فرآيند شكل دهي و توليد خود مايع هستند، به كمك حرارت، كاتاليست­ها و يا ديگر روش­هاي شيميايي پخت مي­شوند. پس از تكميل عمل پخت، گرما سخت­ها را نمي­توان مجدداً به كمك حرارت نرم و یا به حالت اولیه تبدیل كرد. 

نویسنده: زکریا فرهادی
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر